Проєкт української пам’яті через колекцію Українського Товариства Бразилії

Голова Українського Товариства Бразилії

ПРОЄКТ УКРАЇНСЬКОЇ ПАМ’ЯТІ ЧЕРЕЗ КОЛЕКЦІЮ
УКРАЇНСЬКОГО ТОВАРИСТВА БРАЗИЛІЇ

Українці та їх нащадки більше століття були розповсюдженні по багатьох країнах на всіх континентах, утворюючи сильної та активної спільноти за межами України. Пройшли 129 років з моменту першої хвилі напливу українців у Бразилії. Протягом багатьох десятиліть, будучи відокремленими від своєї Батьківщини, українці шукали шляхів співіснування, які б зміцнювали їх як громаду, і що навіть далеко від своєї землі вони б відчували себе затишно через свою релігію, культуру та традиції. Вони збиралися разом, щоб молитися, співати згадувати про свою далеку Україну та своїх близьких, які там залишились і це було частиною братського духу, який природно об’єднав їх.

Однак не завжди можливо дізнатись про історію перших хвиль емігрантів, особливо тих хто прибув до Бразилії, як засновувались нові громади українців, їхня форма організації, їхні розвиток у країні яка приймала їх, від приїзду до сьогодні. Існує велика проблема для досліджень через відсутність доступу до історичних документів. Багато фактів з історії українців в Бразилії, як і раніше, залишаються невідомими в Україні і поза її межами і їх потрібно вивчати.

Засноване у 1922 р. Українське Товариство Бразилії мало за мету допомагати українським іммігрантам, які прибули до Штату Парана і Санта Катаріна. Воно є найстарішою українською громадською організацією в Бразилії. Має у своєму розпорядженні багату колекцію історико-документальної траєкторії українців у цій країні, яка їх прийняла, у тому числі Товариства Тараса Шевченка, заснованого в 1908 році, яке було включено до Українського Товариства Бразилії.

Через занепокоєння збереженням цієї багатої колекції, яка зараз є у жалюгідному стані, був запущений «Проект української пам’яті через колекцію Українського Товариства Бразилії». Він призначений для реалізації заходів щодо збереження та відновлення колекції, її організації, сканування імміграційних документів, книг, фотографій, книг протоколів. Важливо підкреслити що інформаційний бюлетень «Хлібороб», був створений у 1924 р. в приміщенні УКТ з метою інформування іммігрантів про головні економічні події на новій землі та в Україні. До колекції увійшли примірники інформаційної газети, що зберігається з 1924 р. Зараз «Хлібороб» видається щомісяця і поширюється в основному в електронному вигляді.

У рамках організації проводяться різні заходи щодо підтримки та поширення української культури в Бразилії. Одним із відділом Товариста є Український Фольклор Барвінок, заснований у 1930 р. який у 2010 р. отримав від Уряду України титул Народного Аматорского Українського Фольклорного Колективу Барвінок за свій великий внесок у збереження культурної спадщини України.

Іншим важливим відділом є Жіноча Організація, заснована у 1924 р., під опікою якої існує Суботня Школа ім. Лесі Українки, де діти раз на тиждень відвідують уроки українознавства, вивчають базову мову, танці і спів, і також знайомляться з українським мистецтвом. Це дуже важлива робота, оскільки було лише три хвилі імміграції до Бразилії, остання – після ІІ Світової Війни.
Невтомні жінки також заснували в Українському Товаристві – Український Музей Бібліотека Курітіби. Речі виставлені в цьому музеї відображають традиції культурного, громадського і релігійного життя українського народу, що були передані в основному українськими іммігрантами та їх нащадками.

Близьке до 100-річного ювілею Українського Товариства Бразилії та свого служіння українській громаді, волонтери присвячують свій час «Проєкту української пам’яті через колекцію Українського Товариства Бразилії». Таким чином після закінчення роботи, документи будуть класифіковані функціонально й колекція може бути доступна для майбутніх поколінь і на національному та міжнародному рівнях, щоб студенти та дослідники з найрізноманітніших областей знань мали доступ до неї.