Хоменко О. Далекосхідна Одіссея Івана Світа : монографія

Відкрити оригінал обкладинки

Хоменко О. Далекосхідна Одіссея Івана Світа : монографія / Українська вільна академія наук у США; Національний університет “Острозька академія”, Інститут досліджень української діаспори імені професора Любомира Винара. – Київ; Нью-Йорк, 2021. – 584 с.

Ця книга про забутого в Україні журналіста, історика та громадського діяча Івана Світа (1897 – 1989) та українську діспору на Далекому Сході та в Азії. Іван Світ народився на Харківщині, три десятиліття прожив на Сході й закінчив свій шлях у США. Він подолав тридцять тисяч кілометрів від Куп’янська до китайських Харбіну та Шанхая і через Тайвань у США. Це була подорож нового типу – вимушена еміграція внаслідок Російської революції 1917 року. Під час неї за допомогою слова й видання україномовної преси в чужому світі китайських та японських ієрогліфів, в умовах японської окупації Маньджурії й пізніше Іван Світ сконструював в Азії свою уявну ідеальну Україну. Цей образ був настільки сильним, що зміг об’єднати навколо себе багатьох різних людей. Читач також дізнається про те, як українські переселенці на Зеленому Клині та в Маньджурії, у лещатах між Росією та Японією, в непростих умовах Російської революції 1917 року, міжвоєнних та воєнних часів активно відстоювали право бути собою, творили власну Україну та будували діалог між Заходом та Сходом. Ця книга про забуту українську діаспору на Сході та невідомі сторінки української публічної та культурної дипломатії. Книжка написана на основі унікальних американських та японських архівних джерел. У додатках до книги вперше публікуються написана І. Світом у січні 1938 року у Харбіні праця про історію українських рухів в Азії, біографії та фото евакуйованих з Шанхаю після Другої світової війни членів української громади, унікальні карти Зеленої України 1937 та 1944 років.

Джерело опису книги: https://nashformat.ua/products/dalekoshidna-odisseya-ivana-svita-927332