18 листопада 2021 року в онлайн-форматі (застосунок Google Meet) відбулося чергове засідання студентського наукового гуртка «Історія та культура закордонних українців» (керівник – кандидатка історичних наук, старша викладачка кафедри історії ім. проф. М.П. Ковальського Ірина Рибачок). Захід був присвячений 130-літтю поселення українців у Канаді. Модерували зустріч співробітники Інституту досліджень української діаспори імені професора Любомира Винара Ірина Рибачок і Назар Мартинюк.
Із доповіддю на тему «Українське образотворче мистецтво в Канаді (друга половина XX століття)» виступила провідна бібліотекарка Рівненської обласної бібліотеки для молоді, випускниця спеціальності 032 Історія та археологія НаУОА Ірина Красюк. Спікерка охарактеризувала головні тенденції та напрямки розвитку українського образотворчого мистецтва в Канаді в окреслений хронологічний період, представила цікаві факти з біографії й творчості знакових художників (Івана Кейвана, Леоніда Перфецького, Люби Генуш, Мирона Левицького, Василя Курилика та ін.).
Участь у засіданні наукового гуртка взяли здобувачі вищої освіти спеціальностей 032 Історія та археологія, 291 Міжнародні відносини, суспільні комунікації та регіональні студії (ОПП «Міжнародні відносини»), члени Наукового товариства студентів та аспірантів імені Олександра Оглоблина, молодіжної секції Наукового товариства історії дипломатії та міжнародних відносин, викладачі НаУОА, працівники Рівненської обласної бібліотеки для молоді, вчителі предметів художньо-естетичного циклу з Хмельницької області.
«Участь у засіданні наукового гуртка дозволила поглибити свої знання з історії українського мистецтва, а також дізнатися більше про українське культурне життя в Канаді. Творча спадщина українських митців за кордоном є невід’ємною частиною нашої культури, її надбанням. Особисто мені сподобалися проведені доповідачкою паралелі між творчістю українських канадських художників із європейськими митцями. Це яскраво демонструє те, що українське мистецтво є важливою частиною світової культурної спадщини. Крім того, з художніх робіт можна дізнатися про труднощі на початковому етапі української еміграції до Канади, що добре змальовано в картинах митців, про котрих вела мову пані Ірина. Дякую кафедрі історії ім. проф. М.П. Ковальського за запрошення на чергову цікаву зустріч», – зазначила голова професійної спільноти педагогічних працівників освітньої галузі «Мистецтво» Полонської міської ОТГ, вчитель-методист Полонської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів № 2 Тетяна Приймак.
«Участь у засіданні наукового гуртка допомогла мені краще познайомитися з діяльністю українських митців у Канаді в другій половині XX століття. У своїх роботах українські художники піднімали тематику української історії, яскраво ілюстрували елементи українських звичаїв і традицій тощо. Крім того, їхня творчість була відома далеко за канадськими теренами. Окремі з митців були відзначені високими нагородами іноземних держав. Тобто, можемо говорити про те, що відбувалося поширення знань про українську культуру в світі. Такі знання з історії світового українства, вважаю, є корисними для реалізації нашою державою культурної дипломатії та для студентів, котрі вивчають міжнародні відносини», – поділився міркуваннями студент магістеріуму спеціальності 291 Міжнародні відносини, суспільні комунікації та регіональні студії (ОПП «Міжнародні відносини») Дмитро Стретович.
Подію організували кафедра історії ім. проф. М.П. Ковальського, Наукове товариство студентів та аспірантів імені Олександра Оглоблина Навчально-наукового інституту міжнародних відносин та національної безпеки за підтримки Інституту досліджень української діаспори імені професора Любомира Винара НаУОА та в співпраці з Рівненською обласною бібліотекою для молоді.