17 листопада 2022 року відбувся Всеукраїнський круглий стіл «Духовна та культурна спадщина української діаспори в освітньому процесі сучасної школи». Організували та провели подію Відділ освітньої та інноваційної діяльності, Лабораторія волинезнавства Волинського інституту післядипломної педагогічної освіти та Волинська обласна організація Національної спілки краєзнавців України. Захід відбувся в онлайн-форматі завдяки використанню застосунку Google Meet. Модераторами були доктор історичних наук, професор, заступник директора з науково-педагогічної діяльності Волинського інституту післядипломної педагогічної освіти Олександр Дем’янюк і методист відділу освітньої та інноваційної діяльності Анатолій Силюк.
Участь у роботі круглого столу взяли представники педагогічні, наукові та науково-педагогічні працівники низки освітніх і наукових закладів, краєзнавці, архівісти, музейники з різних куточків України (Києва, Луцька, Львова, Острога, Рівного, Тернополя та ін.). До заходу також долучилися співробітники провідних центрів вивчення закордонного українства – Інституту досліджень української діаспори імені професора Любомира Винара Національного університету «Острозька академія» та Міжнародного інституту освіти, культури та зв’язків з діаспорою Національного університету «Львівська політехніка».
Учасники зібрання дискутували про політичний, культурний і духовний феномен української діаспори, культурний внесок світового українства в становлення незалежності України та його роль в протистоянні російській агресії в Україні. Було обговорено питання художньої та мистецької спадщини закордонного українства у викладанні шкільних предметів, а також особливості дослідження та взаємовідносин із представниками діаспори як важливого напрямку шкільного краєзнавства.
Під час заходу директорка Інституту проф. Алла Атаманенко виголосила доповідь на тему «Закордонне українство в зовнішньополітичній стратегії України».
За матеріалами роботи круглого столу буде підготовлено та опубліковано відповідний електронний тематичний збірник, де буде надруковано текст доповіді А. Атаманенко, а також публікації співробітників Інституту Назара Мартинюка («Наукова та освітня дипломатія СКУ як фактор популяризації українознавства в світі») та Іллі Пявчука («Розбудова освітньої інфраструктури українською еміґрацією в Німеччині в епоху Ді-Пі (на прикладі табору «Орлик» в Берхтесґадені)»). Також у збірнику буде вміщено статтю про історію нашого Інституту з нагоди його 20-річчя.
Програму заходу можна переглянути тут.