Культура України є багатогранною та різноманітною. Вона зачаровує, дарує натхнення, задовольняє естетичні потреби. Добре відомо і те, що культура є важливим чинником формування міжнародного іміджу держави та фактором, який допомагає налагоджувати і зміцнювати дво- та багатосторонні зв’язки.
Одним із надбань української традиційної культури є виготовлення ляльок-мотанок, які споконвіку були оберегами в українській родині. Відродження та розвиток цієї давньої традиції в Україні та за кордоном дозволяє розкривати особливості української традиційної культури світові. Ляльки-мотанки, одягнені у історичні костюми, можуть слугувати своєрідними ілюстраціями до різних періодів української історії.
Міжнародний мистецький проєкт «Ляльки мандрують світом», авторкою ідеї якого є активна діячка закордонного українства в Норвегії Ніна Хаґен, сприяє популяризації української культури та її включенню в світовий контекст. Завдяки ініціативі та наполегливим старанням пані Ніни й натхненній праці талановитих майстринь із України та діаспори вдалося організувати мандри української ляльки різними містами та державами.
Процес створення кожної ляльки потребує копіткої праці відповідно до тематичної спрямованості різних виставок: дослідження історії, традицій різних епох. До слова, за час реалізації проєкту українські ляльки були представлені на різних виставках і демонстрували різні образи: від локальних народних традицій і звичаїв до особливостей національного вбрання різних країн Європи.
8 грудня 2022 року в Краєзнавчому музеї Державного історико-культурного заповідника м. Острога відбулося відкриття виставки вузлової ляльки «Князівни та княгині України». Символічно, що Краєзнавчий музей розташований в Острозькому замку – родовому гнізді знаменитої князівської династії Острозьких. Місто Острог посідає важливе значення в історії України: саме тут було засновано перший заклад вищого типу на теренах Східної Європи – Острозьку слов’яно-греко-латинську академію, діяв потужний освітньо-культурний осередок, а в 1580–1581 рр. було видано перше повне видання Біблії церковнослов’янською мовою. Фундування Академії здійснила також жінка – Гальшка Острозька.
На виставці представлено близько 70 ляльок, які спеціально виготовили понад 30 майстринь, більшість котрих є членкинями Національної спілки майстрів народного мистецтва України. Ляльки розповідають про українське минуле образами провідних представниць київського та інших княжих родів IX–XVI століть. Жінка-праобраз кожної ляльки, представленої на виставці, мала життя, в Україні чи за її межами, пов’язане із князівськими чи й королівськими династіями. Тут були й доньки Ярослава Мудрого королева Франції Анна, королева Норвегії та Данії Єлизавета, королева Угорщини Анастасія, їх матір Інгігерда та ін. Крім того, кілька ляльок ілюстрували родину Острозьких.
Відповідальною представницею від майстринь під час заходу була Тетяна Ходак, координаторкою події від музею – завідувачка художнього відділу Людмила Козловська. Серед гостей на відкритті виставки була директорка Інституту досліджень української діаспори імені професора Любомира Винара проф. Алла Атаманенко.
Чимало схвальних відгуків та слів захоплень ляльки та їхні автори отримали не лише в очному режимі, а й від користувачів у соціальній мережі Facebook.
Експозиція працюватиме упродовж грудня 2022 року – січня 2023 року.
Рекомендуємо переглянути:
- Відеоінтерв’ю з лялькаркою Тетяною Ходак: https://www.youtube.com/watch?v=bfj80yHZy2Y
- Сторінка виставки «Князівни та княгині України» в Facebook: https://www.facebook.com/events/3299626603649253/?active_tab=discussion
- Мистецький проєкт «Ляльки мандрують світом» в Facebook: https://www.facebook.com/2203.Motanka
© Фото заходу надані Острозькою міською газетою «Замкова гора».
© Фото ляльок надані Ніною Хаґен.